sk4ao.net uses cookies. By using our site you agree to our privacy policy

Idag to 7 jul, 19:00 NAC-28-CW
Idag to 7 jul, 20:00 NAC-28-SSB

NAC 144 (5/6) blir från klubbstugan. Vi planerar att köra portabelt från lätt-tillgängliga Källviksbacken i NAC 432 (12/6) och NAC 1296 (19/6). Man når toppen via grusvägen från Källviksvägen nära Tallen köpcentrum. Vi har repeaterpassning på 145,625 MHz ifall du behöver guidning. Ta med en stol om du vill sitta. Kaffe och nån kaka finns.

Blir det kontinuerligt regn i prognosen blir vi i klubbstugan istället.

1296-testen blåste in i klubbstugan

Då prognosen sa 15 m/s i byarna var det osäkert om den mast som behövdes för att nå över träden vid Källviksbacken skulle gå att resa utan kras eller stå kvar hela kvällen, så sent på eftermiddagen bestämdes att köra från klubbstugan istället. Hoppas ingen var och letade på Källviksbacken. Resultatet blev tangerat bottenresultat för i år. Inga OZ i loggen, bara DL0VV som vanligt körbar via flygplan över Gnosjö. Nästa månad försöker vi köra /P igen, Jan SM4HFI och Lars SM4MKF planerar aktivitet i 144-testen från ett berg vid Hennan i sydöstra JP72, sällan aktiverad i NAC, troligen med callet SM4E/3 eller SM4HFI/3.

Det blev kanonväder under 432-testen!

Tyvärr var inte konditionerna lika bra som vädret, eller så var det något fel på antennerna, 4x 13 över varandra. Kanske även alla träd som vuxit upp bidrog till de svaga signalerna. Jämför gärna med 11 år gamla bilder i galleriet, kanske motorsåg med operatör blir en del av utrustningen nästa gång...
432 juni2018 1

Riggen var klubbens TS-2000 med en preamp SP70 i masten. Uteffekten var ca 40 W med batteridrift. På bilden syns även en FT817 för inlotsning mm, den behövdes inte så många gånger. Loggning var på papper och rotation med styrspak på maströret.

432 juni2018 3

SM4HFI Jan vid maströret och SM4MKF Lars kör.

En chat-dator kom fram efter nån timme, med avsikt att räcka testen ut. QSO-rate ökade en del. Till en del beroende på ON4KST-chatten, men kändes som att även konditionerna förbättrades.

432 juni2018 2

SM4EDK Bertil och SM4MKF Lars vid det lilla stationsbordet.

Tyvärr tyckte även mygg och knott att vädret var tilltalande, speciellt med tre läckerbitar att hugga in på. Så vi bröt vid 22:30, en halvtimme innan testen var slut och rullade från platsen redan kl 23.

SM4HFI skrev och fotade gjorde även SM4EDK. Nästa vecka blir det 1296, får se om vi satsar på annat ställe, tar fram motorsågen eller kör från klubbstugan.

Kommentarer

0 #2 Lars Rask 2018-06-12 15:25
Jag räknar med att komma. Tar bara med mig ett glatt humör, detta då jag har dåliga batterier i mina datorer, och inte äger jag någon inverter heller.
En kopp kaffe sitter säkert bra framåt kvällen.
73 de MKF
0 #1 Jan Wedin 2018-06-11 15:28
Jag håller på att förbereda 432-testen. Rigg blir batteridriven, klubbens TS-2000 barfota 50 W + preamp. Har nån ett PA att ta med gör det inget.
Det saknas ström till loggdator och chatdator. Loggdator med Win 3.11 finns med nästan 20 år gamla batterier. Ev kan jag ha med chatdator där strömmen räcker en stund, men kanske inte hela testen. Logga på papper första delen och dator på slutet? Kanske nån har en 12V - 230 V inverter som inte stör och inte drar för mycket kraft själv?
Brygger en termos kaffe innan jag åker i morgon, och försöker hitta några muggar också. Skriv gärna om du också kommer!
/SM4HFI

You have no rights to post comments

SiteLock

Falu Radioklubb, BOX 701,  791 29, Falun, Besöksadress: Plutonsvägen 20

JSN Boot template designed by JoomlaShine.com